Къде се намира регионален исторически музей – “Акад. Йордан Иванов”?
Регионален исторически музей – “Акад. Йордан Иванов” се намира в град Кюстендил. Точният адрес е:
2500 гр. Кюстендил, бул. България № 55 (централна градска част). Телефон за връзка: +359 89 554 1369
Работно време
- Октомври – Март
- от Понеделник до Неделя – от 8.30 ч. до 12.00 ч. и от 12.30 ч. до 17.00 ч.
- Април – Септември
- от Понеделник до Неделя – от 9.30 ч. до 12.00 ч. и от 12.30 ч. до 18.00 ч.
Почивни дни
Няма
Цена и Входни такси
Входни такси за една музейна експозиция:
- за индивидуални посещения:
– възрастни – 5.00 лв.
– учащи и пенсионери – 3.00 лв.
– входни билети за посетители с деца – 3.00 лв. - за групови посещения /над 10 лица/:
– възрастни – 4.00 лв.
– учащи и пенсионери – 2.00 лв.
Входни такси за всички музейни експозиции (три и повече):
– възрастни – 12.00 лв.
– учащи и пенсионери – 5.00 лв.
Безплатен ден за посещение – всеки последен четвъртък от месеца.
Беседи:
– за една музейна експозиция на български език – 10.00 лв.
– за една музейна експозиция на чужд език – 20.00 лв.
– за еднодневен маршрут, включващ музейните експозиции и паметници на културата в гр. Кюстендил – 60.00 лв.
– за еднодневен маршрут в региона – 100.00 лв.
Образователни програми
– Специализиран детски кът – 3.00 лв.
– Музейна работилница за деца – 4.00 лв. на занимание
* Посочените цени са на база официална информация за Регионален исторически музей – “Акад. Йордан Иванов” към Юли 2024 г. Актуалните цени подлежат на индексация и се определят от управата на галерията. Затова, е напълно възможно да бъдат различни спрямо тези посочени в тази страница. За да сте 100% сигурни в цените, позвънете на посочените телефони по-горе в тази статия.
Сайт: WWW
Карта
GPS Координати
42.2868181, 22.6857254
Част ли е от 100те национални туристически обекта на България?
Да; Регионален исторически музей – “Акад. Йордан Иванов”, Кюстендил е част от 100те национални туристически обекти на България. В него можете да си вземете печат.
Полезна информация за Регионалния музей „Акад. Йордан Иванов“, Кюстендил
Регионалният исторически музей “Акад. Йордан Иванов” в гр. Кюстендил е създаден през 1897 г. Той е един от най-старите музеи в Р. България и притежава изключително богати музейни фондове и колекции от всички исторически епохи.
Към музея функционират следните отдели: „Археология“, „Етнология“, „Етнография“, „Нова и най-нова история“, „Възраждане“, „Научна група“, „Фондове“, „Ателие за консервация и реставрация“, „Фотоателие и лаборатория“, „Библиотека и научен архив“, „Издателско звено“, „Връзки с обществеността“.
История и експозиции
История
Началото на музейното дело в Кюстендил e поставено в средата на XIX век, когато редица възрожденски дейци правят първите сполучливи опити за проучване миналото на Кюстендил и околностите му, за събиране и съхраняване на ценни археологически, етнографски и фолклорни материали. Най-изявените от тях са Георги Ангелов Друмохарски, Петър Цветанов Любенов, Ефрем Каранов, Стоян Заимов, Зинови Поппетров, Георги Колушки и Михаил Георгиев-Македонски.
В началото на ХХ век започват мащабните археологическите проучвания на Йордан Иванов при с. Невестино, м. “Мощени” (1904-1906 г.) и на “Хисарлъка” започнали през 1906 г. и продължили през 1908-1909-1911 и 1912 г., и разкопките на светилището при с.Копиловци (1911-1912г.) проведени от проф. Гаврил Кацаров .
Проучванията и публикациите на Константин Иречек, акад. Йордан Иванов-“Северна Македония”, 1906г., “Български старини из Македония“и на чл.кор. Йордан Захариев съдействат за плодотворното развитие на музейното дело и утвърждаването на музейната институция в Кюстендил в началото на ХХ век.
На 3 ноември 1897 г. към Педагогическото училище в Кюстендил се открива първата музейна сбирка в града, създаването на която на 1 декември 1897 г. е одобрено с предписание № 17323 на Министерство на просвещението. Той е първият в Югозападна България и третият в страната училищен музей, след тези на Априловската гимназия в Габрово и на Старозагорското мъжко трикласно училище.
В края на 1907 г. е приет Правилникът на музея към Читалище “Братство”, който започва да функционира от 1 януари 1908 г., като втори музей в града с уредник учителят Георги Златевски. Създателите му и първи уредници си поставили задачата с новия музей да основат “… окружен музей,организиран във форма на обществено учреждение”. Програмата на музея предвижда да бъдат разкрити разделите: читалищно дело; домашен бит; жилище и покъщнина, поминък, носия, съобщения и търговия; история и археология, география; животни и минерали.
На 6 август 1944 г. читалищният музей прераства в градски музей с галерия. От 1960 г. той е (Окръжен) исторически музей. От 1992 г. носи името на големия учен Йордан Иванов. През 2000г. С Постановление №153 от 28 юли 2000г. на Министерски съвет е преобразуван в Регионален исторически музей със седалище гр. Кюстендил и осъщестява културно-просветна дейност на територията на областите Кюстендил, Перник и Благоевград.
Музейни експозиции
Археологическа експозиция – уредена е в зала “Асклепий”. Тя включва експонати от целия Кюстендилски регион. Представените материали и техния широк хронологически диапазон дават възможност на посетителя да се информира за културно-историческото развитие на района и да се потопи в многовековните пластове на времето от VII-VI хил. пр.хр. до XVII в.
Нова нумизматична експозиция – уредена е в зала „Асклепий” и показва една представителна част от нумизматичното богатство на музея. Информацията, поднесена от изложените монети, се допълва от показаните карти и снимки, илюстриращи монетната циркулация в района на Кюстендил.
Джамия “Ахмед Бей” – изложбена зала на музея в Кюстендил.
Къща-музей “Ильо Войвода” – там се помещава експозиция, наречена “Национално-освободителните борби на населението от Кюстендилския край”
Къща-музей “Димитър Пешев” – там се помещава постояно действаща изложба с оригинални вещи снимки на Димитър Пешев, разкриващи делото му.
Емфиеджиева къща – архитектурен паметник от епохата на Възраждането. Музейната експозиция “Градски бит и култура на населението в Кюстендил от края на 19 и началото на 20 век” е поместена там.
No comment yet, add your voice below!